Personal och kontaktuppgifter

Hittar du inte rätt kompetens nedan, använd våra allmänna kontaktuppgifter längst ned på sidan.

Styrelse



Från vänster. Börje Larsson, Christofer Berglin, Jimmy Sjölander och Mikael Martinsson (ordf.)


Företagsledning


Christofer Berglin

Daglig ledare

E-post:  christofer@loadex.se

Telefon:  070-250 42 80

Har jobbat med logistik i hela mitt arbetsliv.
Nyfikenhet och lusten att se vad som går att göra bättre har medfört att jag hittat nya utmaningar i mitt arbete. Min roll i LoadEx är affärsutveckling och att implementera nya uppdrag. Givetvis följer jag upp att alla våra uppdrag levererar den kundnytta vi ska leverera.


Norge och Sverige trafik, Flis och andra Transporter


Michael Mattsson 

Trafikledning & Sälj

E-post:  michael@loadex.se 

Telefon: 070-609 99 33

Transportledare & säljare på i huvudsak Sverige Norge.
Förfogar över 6 - 7 Åkerier med ett tjugotal täckta tipp ekipage.
Transporterar till stor del sågade trävaror till Norge & retur av biprodukter till Sverige.

Tord Lindberg

Trafikledning & Sälj

E-post:  tord@loadex.se 

Telefon: 070-609 99 98

Att hålla en bra dialog med mina kunder tycker jag är det viktigaste delen i mitt arbete. Detsamma gäller givetvis de underentreprenörer jag har som resurs. Rent uppdragsmässigt arbetar jag med allt från små SCA uppdrag till flistransporter, till transporter av styckegods.

Marcus Jonsson

Trafikledning & Sälj

E-post:  marcus@loadex.se 

Telefon: 070-609 99 80

Hanterar de flesta och det mesta av de uppdrag som finns i verksamheten. Har erfarenhet av att vara företagare


Timmertransport


Jesper Hellqvist

Trafikledning & Sälj

E-post:  jesper@loadex.se 

Telefon: 070-609 99 84

Har jobbat med transporter hela mitt arbetsliv, från förarstolen i en lastbil till att hantera logistiken i ett åkeri till transportledning i ett stort logistikföretag.
Ansvara för timmertransporter i Sverige och Norge.


Anläggningsverksamhet


Bosse Sjölund

Ansvarig anläggningsverksamhet

E-post:  bosse@loadex.se 

Telefon: 070-629 25 37

Jag har rollen som säljare och ansvarig för anlägg på LoadEx.
Efter 35 intressanta år i anläggs- och transportbranschen finns ett stort kontaktnät för fortsatta affärer och relationer.

Arne Moxell

Grus, transportledare & Sälj

E-post:  arne@loadex.se 

Telefon: 070-333 07 93

Säljer, trafikleder, administrerar och håller kontakt med kunder och UE. Har arbetat med grus en stor del av mitt arbetsliv och kan den delen rätt bra.  


Ekonomi och administration


Mats Svensson

Ekonomiansvarig

E-post:  mats@loadex.se

 Civilekonom med lång erfarenhet från biobränsle- och sågverksindustrin.

Martin Nilsson

IT och fakturering

E-post:  martin@loadex.se

Utbildad ekonom med erfarenhet inom skogsindustrin. Har ansvar för fakturering, tull, systemadministration och systemutveckling inom LoadEx.

Tomas Engström

VD assistent

E-post: tomas@mycoin.se

Har en lång och bred erfarenhet från företag och företagande. Har varit ordförande i Jämtfrakt, en av delarna som blev Reaxcer, i två omgångar. Trivs bäst när jag får vara med och bygga perfekta företag. exempelvis LoadEx, även om min del är mycket liten.

Fredrik Gardmo

Transportadministratör VIOL & Bioenergi

E-post: fredrik@loadex.se

Har tidigare arbetat på SCA inom bioenergi - Produktion från skog till panna, biproduktshantering, terminal och logistik.

Övriga kontaktuppgifter

Nifsåsvägen 11, 831 52 Östersund

063-51 20 00

info@loadex.se

Mån-Fre: 07:00-17:00
Lör-Sön: Stängd